‘C’ Vizesinin Tipleri ve Şartları (Ülkeye Giriş Yapma Amacına Göre)

’C’ tipi vizeleri, seyahatin amacına göre turistik, ticari, ziyaret, eğitim, gelir getiren faaliyet sürdürülmesi, tedavi, gönüllü faaliyet, araştırma, konferansa katılma, spor, kültürel veya resmi etkinliğe iştirak amacıyla verilen Schengen vizeleri olarak ayırt edebiliriz. („Diğer Amaçlar” seyahat amacı olarak işaretlenemez).
Vize işlem ücreti 60 avrodur. Vize işlem ücreti, başvuru yapıldıktan sonra evraklarınız tam ise Konsolosluk tarafından size verilecek ödeme fişi ile bankaya ödenmelidir.

Vize başvurusu için genel şartların yerine getirilmesinin her vize başvurusu durumunda –vize türünden bağımsız olarak– gerekli olduğu konusunu önemle belirtmek istiyoruz.
Vize başvurusu için genel şartlar aşağıdadır:
· başvuru formu,
· pasaport,
· biometrik fotoğraf (3.5×4 cm),
· sigorta,
· seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeler,
· maddi teminat ve konaklama yerinin mevcut olduğunu destekleyen belgeler (örneğin otel rezervasyonu ya da resmi konaklama belgesi),
· dönüş veya seyahate devam edilmesinin teminatını, şartlarını destekleyen belgeler (örneğin gidiş-dönüş uçak rezervasyonu),
· evlenme cüzdanı fotokopisi
· Müracaatçının öğrenci olması durumunda öğretim kurumu tarafından verilen ve müracaatçının öğrenci olduğunu ve öğrenimine devam ettiğini doğrulayan belge.
Bunlardan birisinin eksik olması halinde, başvuru kabul edilemez.
Vize başvurusu için genel şartlar hakkında detaylı olarak “Her vize başvurusunda minimum aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi gereklidir” başlığı altında bilgi sunuyoruz. Aşağıda sadece –vize başvurusu için genel şartlarının ötesinde– her bir vize türü için gerekli başvuru şartlarını sıralıyoruz.
Ayrıca çift girişli veya çok girişli vize başvurusu durumunda müracaatçının her bir girişte giriş yapma şartlarına sahip olması ve bunu belgelemesi gerektiği konusunu da önemle vurgulamak istiyoruz.Ebeveynleri olmaksızın veya ebeveynlerden birisi ile seyahat eden küçük yaştakilerin başvurusunda ebeveynlerin noter tasdikli muvaffakatnamesi gereklidir.
Vize başvurusunun eksiksiz yapılması gerekmektedir. İstenilen her evraktan birer fotokopi hazırlanması rica olunur.
Bütün bildirilen kuralların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olduğunu önemle bildirmek isteriz. Şayet siz Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip yabancı uyruklu iseniz, vize başvurunuzu lütfen daha erken yapınız. Zira bazı yabancı uyruklu vatandaşların (tâbi olduğu uyruğa göre) vize işlem süresi 30 gün sürebilir.