Macar Başkonsolosa iade-i ziyaret

   Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich’e iade-i ziyarette bulundu.  

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich’e iade-i ziyarette bulundu. Oldukça samimi bir ortamda geçen ziyarette, Başkan Cebeci daha önce Darülaceze Başkanlığını ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Darulaceze_HC_1.

 

 

Darülaceze Başkanı Yüksek Mimar Hamza Cebeci’yi makamında kabul eden Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich son günlerde ülkemizde yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduğunu paylaştı. Başkonsolos Hendrich, Macaristan Devleti olarak, Başkonsolosluk nezdinde Türkiye’de yaşanan hadiselerden duydukları üzüntüyü ilettiklerini söyledi.

Başkan Cebeci de Türkiye’nin Macaristan ile tarihi ve köklü kültürel ortak paylaşımlarının olduğunu, ülkemize olan ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Yeni ofisiniz Macaristan’ın değişen modern yüzünü yansıtıyor. İki dost ülke arasında oluşacak güzel işbirliklerini büyütülmesinde daha etkili katkılarınızın olmasını diliyorum. Darülaceze Başkanlığımızı ziyaret ettiniz. Bu gelişimizi iade-i ziyaret olarak değerlendirin” dedi.

 

Darulaceze_HC_5.

Başkonsolos Hendrich, ”Sizi yeni modern Başkonsolosluk ofisimizde ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. Son günlerde Türkiye’de yaşanılan kalkışmayı, darbe girişimini, kanlı olayları büyük bir üzüntü ile takip ediyoruz. Türk milletinin yaşadığı üzüntüleri paylaşıyoruz. Macar hükümetimiz ilk günden Türkiye ile irtibata geçmiş ve demokratik yollardan seçilmiş hükümetinizin temsilcilerine üzüntülerini bildirmiştir.  Sayın Fahri Konsolosumuz Osman Şahbaz Beyin çok ciddi desteğini görüyoruz, aktif çalışıyor. Macaristan’da İnsan Kaynakları Bakanlığımıza bağlı sizin kurumunuza benzer kuruluşla işbirliği oluşturabiliriz” dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz da konuşmasında, ” İki dost ülke arasında stratejik işbirliği anlaşması zaten bulunuyor. Bu ve benzeri kurumlar arasında yapılacak işbirlikleri halklarımızı birbirine daha da yakınlaştıracaktır. Şahsımın üzerine düşecek her türlü katkıyı vermeye hazırım” dedi.

Darulaceze_HC.2

Macar Kültür merkezini de gezen heyet, Çağdaş Macar sanatının Geometrinin Düzeni isimli sergiyi ve Róbert König’in eserlerini de gezdi.

Ziyarette, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz’ın yanı sıra, Başhekim Uzm. Dr. Nilifer Dereli, Özel Kalem Müdürü Emrullah Büyükaslan da hazır bulundu.

Birlikte içilen çaylardan sonra Başkan Hamza Cebeci, Fahri Konsolos Osman Şahbaz ve heyeti, Başkonsolos Hendrich Balázs kapıya kadar uğurlayarak yolcu etti.

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin