Babócsa Belediye Başkanı Péter István’dan Davet

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal yansımalarının güçlü yükselişinin farkına varan Macarlar Türkleri yatırıma davet ediyor.

Babócsa Belediye Başkanı Péter István’ın davetine Fahri Konsolos Osman Şahbaz kulak verdi. Başkan Péter István kentimizde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri Osmanlı Termal Hamamı ve Türk Su Çeşmesidir dedi.

macaristan-baskan-dem-ziy-b

Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz davet edildiği Babócsa’da Belediye Başkanı Péter István’ı Belediye binasındaki makamında ziyaret etti. Başkan Péter István Konsolos Osman Şahbaz’ı Belediye biması kapısında karşıladı.

Başkan Péter István ” Sayın Konsolos, değerli Başkan sizi Babócsa’da görmekten büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Şehrimizi bir Türk olarak ilk siz ziyaret ediyorsunuz. Şahsım ve Babócsa halkı adına şükranlarımı sunuyorum.

Kentimizde birçok Türk Osmanlı eserleri bulunuyor. 1550 yılında yapılan Türk Hamamı ve Türk Çeşmesini ve farklı tarihi eserleri sizlerin desteğiyle yeniden restore ederek şehrimize ve turizme kazandırmak istiyoruz. 1988 Yılında bilim adamı ve tarihçi Dr. Magyar Kálmán gözetiminde Basa Bahçesindeki Türk Hamamı kazısı ve çalışması bir aşamaya kadar getirildi. Ancak finans yetersizliğinden devam ettiremedik, yarım bıraktık. 1690 Yılında Türkler Babócsa’dan ayrıldığında Türk Kalesi de vardı, şimdi kalenin olduğu yerde Katolik kilisesi bulunuyor” dedi

macaristan-baskan-dem-ziy-c

Geçmişten gelen dostluk bağlarımızı gelecek nesillere taşımaya bugün çok daha fazla ihtiyacımız

Başkan Péter István konuşmasının devamında ”Kentimizde hiçbir Türk yatırımı yok. Türkiye’den gelecek işadamlarına her türlü desteği vermeye hazırım. Babócsa, 749 km. uzunluğunda 5 ülkeden geçen Drava Nehri ve Hırvatistan ile sınırdır. Birçok sanayi, tarım, hayvancılık yatırımı yanında turizm açısından ciddi potansiyel barındırıyor. Türk işadamlarını Babócsa’ya yatırım yapmaya, ortak projeler geliştirmeye davet ediyorum. Ayrıca şehrimizdeki Osmanlı Türk eserlerini de hep birlikte onarıp turizme kazandırabiliriz. Dünyada ”yıldız nergis çiçeği” sadece Babócsa’da Belediyemize ait 13 hektar alanda yetişmekte ve koruma altındadır. Bu yıldız nergis çiçeklerini 1555 yılında Osmanlı Paşası Toygun Bey şehrimize kazandırmıştır ve o günden bu yana bu ender çiçekle kentimiz övünç duymaktadır.

Sizin dışınızda Türk delegasyonlarını da bekliyoruz. Babócsa’yı Mohacs, Pecs, Szigetvar, Nagykanizsa ve Siklos ile birlikte düşünmelisiniz. Kanuni Sultan Süleyman Babócsa’ya da gelip fethi kendisi gerçekleştirmiştir.

Geçmişten gelen dostluk bağlarımızı gelecek nesillere taşımaya bugün çok daha fazla ihtiyacımız” dedi.

Her yıl geleneksel olarak mayıs ayının ilk haftası gerçekleştirilen, bu yıl yirmincisi yapılan ”Nárcisznap” festivaline Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz ve FİDESZ – KDNP milletvekili Szászfalvi László ve Ağır Ceza Hakimi Dr. Ujkéry Csaba onur konuğu olarak davet edildi.
macaristan-baskan-dem-ziy-d

Babócsa’daki Türk Şadırvan’ı ve Türk Termal Hamam’ı beni çok etkiledi

Fahri Konsolos Osman Şahbaz konuşmasında ” Babócsa’ya ve Nergis Günü festivaline davet ettiğiniz teşekkür ederim.

Şehrinizde gördüğüm misafirperverlik ve yakın ilgiden fazlasıyla memnun oldum. Babócsa’daki Türk Şadırvan’ı, Türk Termal Hamam’ı, 65 derecede yerin 80 metre altından çıkan kükürtlü termal suyunuzun kokusu beni çok etkiledi. Macaristan Budapeşte’de TC. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’mızın (TİKA) Koordinatörlüğü bulunmaktadır. Döndüğümde Babócsa’da gördüğüm bu güzelliklerden bahsedeceğim. Bu tür ortak tarihi değerlerimiz ve kültürümüze ait mimari eserler yeniden orijinal haliyle hayat bulur diye ümit ediyorum. İki dost ülke ve millet arasında her zaman elçilik yapmaya hazırım” dedi.

Babócsa Belediye Başkanı Péter István Konsolos Osman Şahbaz’a ziyaretin anısına Babócsa’nın el sanatını yansıtan porselen tabak hediye etti. Konsolos Şahbaz’da Başkan Péter’e Kayseri Erciyes Dağını resmeden bir porselen tabak hediye etti.

Heyet resmi görüşmeler sonrasında Paytonlar ve bando eşliğinde Basakert festival alanına geçti. Nárcisznap’a onur konuğu olarak katılan Fahri Konsolos Osman Şahbaz festivalin açılışında Babócsa’lılara hitap etti.

macaristan-baskan-dem-ziy-e

Babócsa Belediye Başkanı Péter István ve kentin tek kilisesinin Papazı Róka Dániel Celesztin Konsolos Osman Şahbaz’ı Babócsa’daki tarihi kültürel alanlar ile birlikte şehirde ” Török – kút” diye anılan Osmanlı Türk Şadırvanı, Türk Hamamı, Basakert nergis çiçek bahçesini ve 1957 yılından 2009 yılına kadar hizmet vermiş 65 santigrad derece ısıda kükürtlü suyu bulunan termal hamamını gezdirdi.

Tüm gün süren birçok Türk folklorik etkinliğin de yapıldığı festivalin tamamlanmasının ardından Konsolos Osman Şahbaz Budapeşte’ye dönmek üzere Babócsa’dan ayrıldı.

Budapeşte’nin kuzeybatısında 252 km. mesafedeki Babócsa aralıklarla birkaç kez Osmanlı yönetiminde bulunmuş. Günümüzde Almanya’nın Sinsheim, Romanya’nın Székelyudvarhely, Hırvatistan’ın Virovitica, Avusturya’nın Knittelfeld, Slovakya’nın Želiezovce şehirleri ile kardeş olan ve Hırvatlarında yaşadığı tarih, kültür ve tarım kenti olarak öne çıkıyor.

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin