Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası İstanbul’da büyük ilgi gördü

Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası, İstanbul Ülker Sports Arena’daki konserde sanatseverlerden büyük İlgi gördü. Klasik Johannes Brahms, Johann Strauss, Solo – Traditional ve Macar Zoltan Horvath’ın Gypsy Fire müzikseverlerden büyük alkış aldı. Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası, İstanbul Ülker Sports Arena’daki konseri büyük ilgi gördü. Klasik Johannes Brahms, Johann Strauss, Solo – Traditional ve Macar Zoltan Horvath’ın Gypsy Fire müzikseverlerden büyük alkış aldı.

Partisyonsuz çalına Liszt, Bartók, Kodaly, Hubay, Erkel, Brahms, Tchaikovsky, Sarasate, Strauss’un klâsik eserlerinin yanı sıra Macar Çigan Müziği, Macar melodileri ve halk şarkıları dinleyicilerden yoğun ilgi gördü. Budapeşte Çigan Senfoni Orkestrası, “100 Çigan Viyolonist” Macarcada “100 Tagú Cigányzenekar” grubu aynı zamanda 18 Mart 2014 tarihinde Macaristan Parlamentosu tarafından “Hungarikum” şeref ünvanı da verilmiştir.

budapeste-gypsi-ork-b

Budapeşte Çigan Senfoni Orkestrası 1985 yılında Nándor Farkas tarafından kurulup, dünya çapında benzersiz müzik grubu olarak klâsik senfoni orkestrası sanatlarını icra etmektedir. Nandor Farkas konser sorası şunları söyledi ”1985’ten bu yana orkestramız dünyanın 5 kıtasında binden fazla konser verdi. İstanbul’daki konserimizin ardından Avrupa’da Almanya, Sırbistan, İngiltere ve Hollanda’da konser vereceğiz. İstanbul’daki sanatseverlerin büyüleyici ilgisinden memnunuz. Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balazs’a ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

budapeste-gypsi-ork-c

Konser sonrasında Başkonsolos Hendrich Balazs ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz’a DVD ve CD’sini hadiye eden Nandos Farkas’a teşekkür eden; Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise, ” Macar müziğini ve kültürünü bugün İstanbul’da izlemekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Orkestranın kurucusu Nándor Farkas’a ve Macar Grubu İstanbul’a getiren Golden Bridge Organizasyon’a teşekkür ediyoruz” dedi. İki bölümden oluşan konseri Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich eşi Kornelia Klein, Slovakya İstanbul Başkonsolosu Büyükelçi Dr.Jozef Sestak, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ve diplomatik erkan, Macar kültürüne ilgi duyanlar ile birlikte kalabalık klasik müzik severler izledi.

Konser sonunda doğum günü olan Nándor Farkas’a bir sürpriz yapılarak üzerinde mumlar olan pasta ikram edildi.

budapeste-gypsi-ork-d

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin