Yeni açılan Başkonsolosluğa ziyaret

İstanbul Kâğıthane’ye taşınan Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz’dan ziyaret  

İstanbul Kâğıthane’ye taşınan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balázs’ı Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz makamında ziyaret etti.

Metrocity 1. Levent Büyükdere Caddesinden Kâğıthane Polat Ofise taşınan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balázs’ı makamında ziyaret ederek ” Hayırlı olsun dileklerini iletmek için ziyaret edip, farklı konularda projeler ve yapılacak çalışmalar konularında fikir alışverişinde bulundular.”
yeni-acilan-kons-ziy-mac-bBaşkonsolos Hendrich Balázs, ”Kâğıthane’deki bu yeni büyük ofiste daha fazla çalışma ortaya koyarak, iki dost ülke ve millet arasındaki işbirliklerini derinleştirmek için gayret göstereceğiz. Kardeş şehirlerimiz, üniversitelerimiz ve ticaret sanayi odalarımız ile potansiyellerimizi somut yatırımlara ve faaliyetlere tevdi edeceğiz. Bu yıl içerisinde planladığımız programları yerine getirmeliyiz” dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz da, Macaristan ve Türkiye arasında iş, yatırım ve ikili ilişkilerin gelişmesine yönelik yaptığı projeleri, yürüttüğü çalışmalara ilişkin sunum gerçekleştirerek, ” Bu yıl içerisinde Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ve heyeti Budapeşte’ye resmi ziyarette bulunacaklar.

Ağustos ayında Kaposvár Üniversitesi’nde Beykent Üniversitesi ile 250’den fazla profesörün katılacağı 7 Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı düzenleyeceğiz” dedi. Şahbaz, Başkonsolosluk ziyareti akabinde, Macar Kültür Merkezi’ni de ziyaret etti. Ziyarette İBB İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Yüksek Mühendis Yakup Güler’de hazır bulundu.
yeni-acilan-kons-ziy-mac-cMacaristan İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeleri, Macar Kültür Merkezi Müdürü Gábor Fodor ve Müdür Yardımcısı Áron Sipos’a yeni çalışma ofislerinde ziyarette, başarılı birçok sosyal ve eğitim çalışmasına imza atan ataşeler, önümüzdeki dönemde de planladıkları güzel çalışmaları hayata geçireceklerinden bahsettiler.

Kültür Merkezi Müdürü Gábor Fodor, ”Geçen hafta ziyaretimizde etkilendiğimiz değerli yazar ve şair Sezai Karakoç’un 1956 yılında Macar milletine ithafen yazdığı şiirini Macar Milli günümüzde Türkçe ve Macarcasını okuyacağız. Bu bizler için çok kıymetli. Sayın Karakoç’a Macar diasporası adına gümüş madalyası beratı takdim eden Prof. Dr. İmre Toth’un 1982 yılında Türkiye’de vefat edip, Ankara Karşıyaka mezarlığına defnedilmiş” dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz,” Daha önceki yıllarda birçok sosyal, kültürel ve akademik etkinliğe büyük bir mutlulukla katkıda bulunduk. Bu yıl Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar’da şehit oluşunun 450. yılı dolayısıyla birçok etkinlik düzenlenecek. Dost iki ülke arasında bu ve benzeri etkinliklere destek olmaktan mutluluk duyarız” dedi.

İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Yakup Güler, ” Tarihi Sadabad Kancabaş Kayıkları, minimum maliyetle maksimum fayda sağlayan ve katma değer üreten İstanbul açısından turizme değer kazandıran nostaljik kayıklarımızla Macar turistleri de Haliç’te modern kentimizi gezdirmek isteriz” dedi

yeni-acilan-kons-ziy-mac-d

Kültür Müdürü Fodor Gábor Fahri Konsolos Osman Şahbaz’a ve Genel Müdür Yakup Güler’e Géza Gárdonyi’nin yazdığı Egri Yıldızları ve István Örkény’nin kaleme aldığı anlatsana pişta! kitaplarını hediye etti.

Konsolos Osman Şahbaz’da Kültür Müdürü Fodor Gábor’a Prof. Dr. György Hazai’nin yazdığı Türkiye Türkçesinin Dünü ve Bugünü kitabı ile porselen tabak hediye etti.

Hep birlikte keyifle içilen çayların sonrasında Konsolos Osman Şahbaz ve Genel Müdür Yakup Güler Başkonsolosluktan ayrıldı.

yeni-acilan-kons-ziy-mac-e

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin