Kat Edecek Daha Çok Yolumuz Var!

Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz; Macaristan ile dış ticaretimiz potansiyelimizin çok altında. Kat edecek çok yolumuz var. Henüz dış ticaretimiz 2.5 milyar dolar mertebelerinde. Aldığımız ve sattığımız ürünler birbirine benzerlik gösteriyor.

4

Macaristan’ı 510 milyonluk bir pazar olarak değerlendirin

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM), SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen konferansda konuşan Şahbaz, gelişen Türk Macar ilişkileri ve Macaristan’daki fırsatlara değindi. İlişkilerimizin çok eskiye dayandığını söyledi.
Şahbaz, Kanuni Sultan Süleyman’ın Macaristan’a ilk seferi 1526 yılında olduğunu söyledi. ” Mohaç seferi dünyaya 46 yıl hükmeden padişahın Macaristan’a ilk seferi. Kanuni Mohaç’ı fetihten İstanbul’a iki eşya getiriyor. Bunlar iki şamdan ve kütüphane. Bu iki şamdan bugün Ayasofya Camiinin mihrabın iki yayında bulunuyor. Kanuni Macaristan’a sonraki yıllarda birkaç sefer daha düzenliyor. Şehit düştüğü 1566’daki Zigetvar Kalesi seferi son oluyor” şeklinde konuştu.
Macaristan ile 1990’ın başlarındaki dış ticaretimizin toplamı 101 milyon dolardı. 1998 Yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile karşılıklı gümrük vergileri kaldırılmasıyla bir ivme yakaladık. Macaristan ile dış ticaretimiz 2.5 milyar dolar mertebelerinde. Aldığımız ve sattığımız ürünler birbirine benzerlik gösteriyor. Otomotiv, makinalar, otomotiv yedek parçası, kimyasal maddeler, ev aletleri, beyaz eşya, tarımsal ve hayvansal ürünler, canlı hayvan başlıca ticaretimizi oluşturuyor. Dış ticaret fazlası veren Macaristan’ı 10 milyonluk küçük bir ülke olarak görmeyin, 28 AB üyesi ülke ve 510 milyonluk bir pazar olarak değerlendirin. Nitelikli kalifiye işgücü ve enerji maliyeti çok düşük” dedi
Şahbaz, 2013 Yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan ile örnek teşkil edecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDİK) düzeyine çıkarıldığına vurgu yaparak, dış ticaretimizin önümüzdeki yıllarda artacağına vurgu yaptı.
 3  1
Bu anlaşmanın içerisinde birçok konunun olduğunu hatırlatan Şahbaz, ”Onlardan bir tanesi de 150 öğrencimize karşılıksız burs veriyor Macar Devleti. 50 Lisans, 50 Yüksek Lisans, 30 doktora ve 20 farklı bilimsel çalışmalarda araştırma yapacak kişilere iki yıldır burs veriyor. Benzer bursları Türkiye’de Macar öğrencilere veriyor” dedi.
Şahbaz ayrıca son üç yıldır, Macaristan’da Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) ve Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye’de ise Macar Kültür Merkezi’nin başarılı çalışmalar yaptığını sözlerine ekledi.
Konferans sonunda Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) Müdürü Doç.Dr.Mahmut Bilen seminere katkılarından dolayı Konsolos Osman Şahbaz’a teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.
Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin