”Türk-Macar Disiplinlerarası İlişkiler ve Büyük Süleyman” Konferansı Düzenlendi.

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de Tomori Pál Főiskola Üniversitesi’nde ”Türk-Macar Disiplinlerarası İlişkiler ve Büyük Süleyman” konferansı düzenlendi
Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de Tomori Pál Főiskola Üniversitesi’nde ”Türk-Macar Disiplinlerarası İlişkiler ve Büyük Süleyman” konferansı düzenlendi.
Uluslararası konferansa birçok ülkeden bilim insanı katıldı. Konferansın açılış konuşmasını üniversitenin Rektörü Dr. Meszlényi Rózsa katılımcılara teşekkür ederek selamladı. Konferansımızın ilk konuşmacısı üniversitemizin Profesörü ve ülkemizin konsolosu sayın Osman Şahbaz olacaktır diye davet etti.

unnamed (51)
Macaristan Türkiye’nin Batı’ya açılan ideal işbirliği ortağıdır
Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu, DEİK – DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı  ve MMG Etik Kurul Üyesi Osman Şahbaz konferansta ” Türkiye Macaristan Ekonomik İlişkileri” konusulu konuşmasında şunları söyledi, ” Macaristan Türkiye’nin Batı’ya açılan ideal işbirliği ortağıdır. Macaristan sadece küçük bir ülke olarak görülmemeli. Sadece 10 milyonluk bir ülke olarak düşünmeyelim. Avrupa’da sınırlar yoktur. Macaristan ile kurulacak işbirlikleri Avrupa’ya yapılmış olacaktır. Macaristan Avrupa’nın bir parçasıdır. Dolayısıyla 500 milyonluk bir nüfusu göz önünde bulunduralım.İki ülke arasındaki işbirliği potansiyelini hep birlikte güçlendireceğiz. Üçüncü dünya ülkelerindeki potansiyellere, birlikte kolkola açılacağız. İki dost ülkenin bilim adamlarına ve işadamlarına insan merkezli çözümler üretmek noktasında, hikmet, imar ve ihsan gibi temel değerlerimizle çözüm odaklı çok iş düşmektedir. Bunu sadece temenni etmekle kalmıyoruz, bu doğrultuda çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam ediyoruz. Konferansın faydalı geçmesini diliyorum ve hazırlanmasında emeği  geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konferansa birçok üniversiteden katılımın yanında Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, TC Budapeşte Büyükelçilik katibi Nilgün Oran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Budapeşte Temsilcisi Arif Altay, Rektör Yardımcısı Dr.Orsolya Falus, Batı Macaristan Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Judit Balázs, Dr. Csaba Redei, Dr.Nagymihályi Géza, Pecs Üniversitesi Doç.Dr. habil. Andrew Clifford Rouse, Yard.Doç.Dr. Eklicsné Dr. Lepenye Katalin, Macar Bilimler Akademisinden Prof.Dr. Frenyó Zoltán, Doç.Dr. Ujj András, Doç.Dr. Andrea Miklósné Zakar, Dr. Eklicsne Lepenye Katalin, Szabadbattyán Belediye Başkanı Polyák István Vilmos, önceki Başkanı Borsó Pál, Kőszárhegy Belediye Başkanı Borján Péter József, Úrhida Belediye Başkanı Bognár József, Dr. Cseh Balázs, Doç.Dr. Kissné Budai Rita, Budapeşte Corvinus Üniversitesinden Doç.Dr. Varga József, Dr. Bence Gonda, Dr. İmre Balogh, Ramona Mitiga, Dr. Zoltan Domboróczky, Krisztina Holmár, Dr. Béláné Gyulaffy, Dr. Esra Kadalini katıldı.

Konferansa sonrasında katılımcılara sertifika takdiminden sonra kokteyl ve kapanış gala yemeği verildi.

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir