TÜMİŞAD, BÜYÜKELÇİ FAKILI’YI ZİYARET ETTİ.

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz Budapeşte’ye yeni atanan Büyükelçi Şakir Fakılı’yahoşgeldin ziyaretinde bulundu.

Büyükelçi Fakılı,  “Macaristan’daki Türk işadamlarının biraraya gelmiş olduğunu görmekten büyük memnuniyet ve mutluluk duyduğunu” ifade ederek şunları söyledi:  “Budapeşte’ye geleli henüz iki ay gibi bir süre oldu. Biz Osman Şahbaz Bey ile Ankara’dan tanışıyoruz. Tüm Türk vatandaşlarımıza elçiliğimizin kapıları her daim açıktır. Geçtiğimiz ay Macaristan Başbakanı ViktorOrban’ın Türkiye ziyaretinde 32 anlaşma imzaladık. İki başbakanın kimyası uyuşuyor. Günümüzde dış ilişkilerde ekonomi ve ticaret ön plana çıktı. Macaristan’daki siz işadamlarımızın varlığı Türkiye’miz için kıymetli bir değerdir. Geçmiş yıllarda birçok ülkede başarılı faaliyetlere imza atan TİKA önümüzdeki günlerde elçiliğimiz bünyesinde bir koordinatör görevlendirecek.”unnamed (13)

Budapeşte’ye cami…

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da  Büyükelçi Fakılı’ya, Budapeşte’deki yeni görevinde başarılı olması dileklerinde bulunarak şu konuları gündeme getirdi: “ Budapeşte’de şirketimizi ilk kurduğumuzda büyükelçimiz Bedrettin Tunabaş idi. O günden bu yana dokuzuncu büyükelçimiz ile çalışmak bizler için bahtiyarlıktır. Önümüzdeki ay içerisinde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün Macaristan’a resmi ziyareti dolayısıyla yoğunluğunuz olmasına rağmen bizlere vakit ayırdığınız için  teşekkür ederiz. TÜMİŞAD olarak uzun yıllardır Türk- Macar ilişkilerine ve iş dünyasına katkı sağlıyoruz. Ayrıca Avrupa’daki işadamlarımıza da
Macaristan ile ticaretleri konularında köprü vazifesi oluşturuyoruz. Ayrıca, Budapeşte’deki mescidimiz için yaklaşık üç Diyanet İşleri Başkanlığından talep ettiğimiz imamımız geçtiğimiz yıl gelerek göreve başladı. Bu bizleri mutlu etmiştir. Şimdiye kadar devletimizden Türk diasporası adına istemiş olduğumuz her şey zaman içerisinde yerine getirilmiştir. Ancak Budapeşte’de klasik manada bir cami yokluğunun üzüntüsü içerisindeyiz. Üst düzey Macar devlet adamlarına bir caminin Macaristan’da ihtiyaç olduğunu ifade ediyoruz. Budapeşte’de  birçok Müslüman ülkenin büyükelçiliği bulunuyor. Hatta iktidarda bulunan FİDESZ partisinin 2010 yılındaki genel seçim  programında ‘doğuya açılım stratejisi’ vardır. Bu stratejiyi de son dört yıldır çok başarılı bir şekilde uyguladılar. Budapeşte’de inşa edilecek bir camii ile 28 AB ülkesi içerisinde camisi olmayan ülke kalmamış olacaktır. Budapeşte hem doğudan hem batıdan işadamlarının yatırım ve iş yaptığı dünya şehridir. Umarız ki; Budapeşte’de yapılacak bir cami ile de bu stratejiyi taçlandırırlar. Son on yıldır Türkiye’nin geniş coğrafyada sosyal, kültürel etkinliği yanında, karşılıksız yardımlar yaptığını göğsümüz kabararak takip ediyoruz. Minaresiyle, külliyesiyle, sosyal ihtiyaç alanlarıyla barış dini olan İslam’ın değerlerinin anlatılabileceği güzel bir camiye ihtiyacımız var. Bu konuda mimar ve mühendislere hazırlık yaptık. Hazırlatmış olduğumuz projeleri size takdim ediyorum. TÜMİŞAD olarak üzerimize düşen her türlü katkıyı vermeye hazırız. Ayrıca önümüzdeki ay TÜMİŞAD olarak Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı Budapeşte’de ticari ilişkilerimizi geliştirmek maksadıyla misafir edeceğiz. Daha sonra Miskolc’unkardeş şehri olan Kayseri’den geniş katılımlı ciddi bir işadamı heyetini misafir edeceğiz.

unnamed (12)
TÜMİŞAD Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Büyükelçi Fakılı’ya “Zorunlu sosyal güvenlik sigortasının, Türkiye ile karşılıklı anlaşma gereğince  Macaristan’da ne zaman yürürlüğe gireceğini” sordu.
Büyükelçi Fakılı soruyu şöyle cevapladı: “Görüşmeler devam ediyor. Macaristan’da ödenen primlerin Türkiye tarafına aktarılması görüşmeleri olgunlaştı. En kısa zamanda yürürlüğe girecektir. Ayrıca genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için buradaki vatandaşlarımız büyükelçilikte oy kullanacaklar. İki gün sandık koyacağız, burada oylarınızı kullanabileceksiniz.”

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir