MACARİSTAN ANADOLU ŞEHRİNE TALİP

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’nin güneyinde ve 110 km. mesafede Tuna Nehri kıyısında bulunan sanat, endüstri ve tarım merkezi Kalocsa Şehri Belediye Başkanı Dr. Bálint József’in daveti üzerine Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve DEİK – DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz makamında ziyaret etti. Ziyarette Kaposvar Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Orsolya Falus’da hazır bulundu.
unnamed (25)
Ortak Sosyal ve Kültürel Programlara Hazırız
Başkan Dr. Bálint József konuşmasında şunları söyledi. ”Almanya, Romanya, Avustralya, Sırbistan ve Filistin’den kardeş şehirlerimiz var. Dünyaca ünlü Macar Herend, Zsolnay porselenlerin yanında Kalocsa motifli porselenlerimiz, üzümümüz, biberimiz ve el işi göz nuru çiçek desenli dantel kaneviçelerimiz bulunuyor. Macaristan’da orta ölçekli bir şehiriz. Bizde seçimler henüz daha yeni yapıldı. Önümüzdeki beş yıl şehrimizde ben başkanlık yapacağım. Güzel işbirlikleri oluşturmak istiyorum. Türkiye’den de benzer işbirliğine açığız. Son yıllarda Macaristan ile Türkiye’nin ticari, siyasi, eğitim ve sosyal alanlarda yakınlaştığını görmek bizleri mutlu ediyor. Bu işbirliğine bizlerde Kalocsa şehri olarak katkıda bulunmak, bize uygun Anadolu’da bir şehir ile ortak projeler üretmek isteriz. Son yıllarda Türkiye ekonomisinin güven duyulan, istikrarlı hükümeti ve yöneticilerin elinde geliştiğini, güçlü bir yapıya kavuştuğunu memnuniyetle takip ediyoruz. Şehrimizde % 40’ı belediyemizin iştiraki olan ekonomi, işletme ve pazarlama alanında etkin Tomori Pál Főiskola Üniversitemiz (TPFK) bulunuyor. Şehrimizde birçok festival, spor, kültürel ve sanatsal etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinliklede Türkiye’den de misafirler görmeyi çok arzularız. Uygun olması durumunda Türkiye’den üniversitemizle de işbirliği yapacak bir eğitim kurumu faydalı olur. İki kent arasında güçlü noktalardan faydalanarak daha büyük sinerjiler oluşturabiliriz. İki ülkenin geçmişe dayanan özel ilişkilerini büyütmeye talibiz. Türkiye ile yakından işbirliği içinde çalışmak istiyoruz. Ortak sosyal ve kültürel proğramlar yapmaya şimdiden hazırız” dedi.

unnamed (26)

Kalkınmanın temelinde istikrar ve güven yatmaktadır
Konsolos Osman Şahbaz konuşmasında ”1543 Yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fethettiği, Evliya Çelebi’nin 1665 yılında ziyaret ettiği, Kalocsa şehrine davet eden Başkan Dr. Bálint József’e, bu işbirliğine katkı sağlayan Prof.Dr.Falus Orsolya ve Macaristan ELTE Üniversitesi ilk Türk mezunu Çorum’lu Kadir Balkanlıoğlu’na teşekkür ediyorum. İnsanların birbirlerini yakından tanıması, yeni kapıların açılmasına vesile olacaktır. Türkiye’yi ve Macaristan’ı yakından tanıyorum. Kayseri’liyim ve İç Anadolu’yu da yakından tanıyorum. Kalocsa şehrine uygun Hitit İmparatorluğuna Başkentlik yapmış Boğazkale ilçesinin de bulunduğu UNESCO tarafından dünya miras listesine alınan Hattuşaş’ın tarihi ve tabii güzelliği bulunan şirin, tarım ve sanayi şehri 550 000 nüfuslu Çorum şehrimizi size önereceğim. İnşallah Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile görüşeceğim. İki şehir arasında elçilik yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çorum şehrimizde Hitit Üniversitemiz var. Şehrinizdeki Tomori Pál Főiskola Üniversitesi ile de bu işbirliğini oluşturabiliriz. Çorum’un da leblebisi ünlüdür. Önceki Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dost ülkenin dış ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartılması talimatını hep birlikte katkı sağlayarak oluşturacağız. Kalkınmanın temelinde istikrar ve güven yatmaktadır. Yükselen ekonomisiyle, küresel bir güç olan yeni Türkiye’de her ikiside ziyadesi ile bulunmaktadır” dedi. Belediye Başkanı Dr. Bálint József Konsolos Osman Şahbaz’a ”Kalocsai Szó es Kép ve Kalocsaı Paprikás Ételek Bográcsban” kitapları ile Kalocsa şehri motiflerini taşıyan el işi dantel hediye etti. Konsolos Osman Şahbaz da Kayseri Erciyes Dağını kompozite eden porselen tabak hediye etti. Görüşmekler sonrasında Belediye Başkanı Dr. Bálint József Konsolos Osman Şahbaz’a şehri dolaştırdı. Tomori Pál Főiskola Üniversitesini, Kültür Merkezini ve Esztergom’dan sonra ülkenin en büyük dini merkez olan 11. yy inşa edilen Kalocsa érseki’nin bulunduğu dini merkezi gezdirdi. Ziyaret sonrası Konsolsos Osman Şahbaz Budapeşte’ye döndü.

unnamed (27)

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir