İstanbul Üsküdar ile Macaristan Kaposvár kardeş oldu

Macaristan Başbakan Orbán Viktor’un Türkiye’yi 2013 yılında ziyaretinde işbirliği ilişkisi başlatılan Üsküdar ve Kaposvár kardeş şehir protokolünü imzaladı.

Macaristan’ın Kaposvár şehri ile Üsküdar karşılıklı işbirliği, ekonomi, bilim ve eğitim alanlarında ilişkileri geliştirmek ve diyaloğun güçlendirilmesi amacıyla kardeşlik protokolü imzaladı. 

İmza töreni öncesinde Macar heyet, İstanbul Macar Kültür Merkezi Müdürü Gábor Fodor ve İstanbul Başkonsolos Vekili Monika Felföldi’yi, sonrasında Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’i makamında ziyaret etti.

Kaymakam Mustafa Güler kabulde şunları söyledi; ” kardeş kent ilişkisi altyapısı iki yıldır ciddi emek verilerek sürdürülmektedir. Bu işbirliğinin oluşmasında değerli dostum konsolos Osman Şahbaz ve Büyükelçi Gábor Kiss’in çok ciddi emek verdiğini biliyorum. İki tarihi ve kültür kentine hayırlı olmasını diliyorum”.
unnamed (38)

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Kaposvár Belediye Başkanı Károly Szita’nın imza töreni Üsküdar Belediyesi Encümen Salonunda gerçekleşti.

Türkmen törendeki konuşmasında ”Kaposvár ve Üsküdar eğitim ve kültür kenti. Ülkemizin en büyük ve değerli üniversiteleri bulunuyor. Kaposvár’da da muazzam bir üniversitesi var. Gezdik, gördük her iki şehir de eğitim kentidir. İki kent de kültürel özellikleri dolayısıyla, bugün imzalayacağımız kardeşlik protokolünden sonra daha yakın işbirliği içerisinde bulunacaktır. Yerel ölçekte halkımıza en yakın kamu kurumuyuz. Tecrübe paylaşımımızı milletimizin istifasına sunacağız” dedi.
unnamed (39)Kaposvár Belediye Başkanı Károly Sziata ise, ”Avrupalı idarecilerin dikkatini çekebiliriz, Türkiye 2 milyon Suriyeliye barınacak yer vermekte. Problemin çözümü için AB size destek vermelidir. Suriyelilerin Avrupa’da vatansız kalmaması için bu gereklidir. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Orbán Viktor aynı görüşteler. Suriye’de barış olduğu zaman, bu kriz çözülecektir. Bu attığımız imza ile çağımızın en büyük krizinin çözümünü hızlandırabiliriz.” dedi.
unnamed (40)İmza törenine Somogyi Megyei Kormányhivatal Eyalet Valisi Dr. Neszményi Zsolt, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Kaposvár Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Szávai Ferenc, Somogyi Eyaleti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Varga József, meclis üyeleri, öğretim görevlileri ve işadamları katıldı.

İmza töreni sonrasında Marmara Üniversitesi ziyaret edildi. Göztepe yerleşkesinde Rektör Prof.Dr. M.Emin Arat kabulde şunları söyledi,” iki üniversite arasında öğrenci, öğretim üyesi, bilim ve teknoloji alanında işbirliği ve değişime her daim hazırız. Farklı tecrübe ve bilgi birikimlerimiz mevcut. Kaposvár Üniversitesi Rektörü ve heyetini üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum”.

unnamed (41)
İmza töreni sonrasında Üsküdar Filizler Köftecisinde Macar heyet onuruna, Konsolos Osman Şahbaz akşam yemeği verdi

İmza töreni sonrasında Üsküdar Filizler Köftecisinde Macar heyet onuruna, Konsolos Osman Şahbaz akşam yemeği verdi.
Konsolos Osman Şahbaz gala yemeğindeki konuşmasında şunları söyledi, ”İki yıl verilen emeklerden sonra bugün bu güzellikleri, emeklerimizin meyvesini görmek ne büyük mutluluk. Diliyorum ki, bu atılan imzalarla birlikte iki dost millet ve kent birbirine daha da yakınlaşacaktır. Geleceğimiz gelişen ülkelerde şekilleniyor. Cazip fırsatlar sunan Türkiye’deki imkanları iyi değerlendirmeliyiz. Macaristan ile ilişkilerimiz ve yatırımlarımız katlanarak artacaktır. Türkiye ile Macaristan Avrupa’da birbirini tamamlayan iki ülkedir. İki dost ülkenin devlet başkanları ve hükümetleri işadamlarımıza her türlü desteği vermektedirler”.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss ise konuşmasında, ” İki müstesna kentin kardeşlik işbirliğini imza altına alması, iki halkı daha da yakınlaştıracaktır. Emek veren herkesi kutluyorum. Son yıllarda ilişkilerimizin derinleştiğini görmek mutluluk vericidir.” dedi.

Üsküdar Filizler köftecisinde tarihi İstanbul manzarası eşliğinde yenilen akşam yemeği sonrasında Kaposvár Belediye Başkanı Károly Szita, Somogyi Eyalet Valisi Dr. Dr. Neszményi Zsolt ve Rektör Prof.Dr.Szávai Ferenc Konsolos Osman Şahbaz’a çeşitli hediyeler ve porselen plaket takdim etti.

Heyet ertesi gün İstanbul Boğazını en güzel gören mekanlardan Cemile Sultan Korusu’nda kahvaltı yaptıktan sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir