DTİK Avrupa Girişimci toplantısı Rotterdam’da yapıldı.

127 İş konseyinin oluşturduğu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında geniş katılımla hizmet veren Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) Hollanda’nın Rotterdam – Dordrecht kentinde düzenlediği “Avrupa Girişimci Toplantısı” yapıldı.

unnamed (43)DTİK Avrupa Girişimci toplantısı Rotterdam’da yapıldı

127 İş konseyinin oluşturduğu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında geniş katılımla hizmet veren Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) Hollanda’nın Rotterdam – Dordrecht kentinde düzenlediği “Avrupa Girişimci Toplantısı” yapıldı.

127 İş konseyinin oluşturduğu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında geniş katılımla hizmet veren Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen ” Avrupa Girişimci Toplantısı” na Macaristan, İngiltere, Belçika,Almanya, Lüksemburg, İsviçre, Rusya ve Azerbaycan’dan temsilciler katıldı.


unnamed (42)Toplantı öncesinde Avrupa ve farklı ülkelerden gelen temsilcilerle toplantı yapıldı. Açılış ve selamlama konuşmasını DTİK Başkanı Nail Olpak’ın yaptığı toplantıya gelen temsilciler 2016 yılında yapılacak DTİK genel kurulu öncesinde öneri ve temennilerde bulundu. 
DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz toplantıdaki konuşmada şunları söyledi:
unnamed (44)”Bugün Rotterdam, Dordrecht’deyiz. Bizlere ev sahipliği yapan DTİK Başkanı Nail Olpak’a teşekkür ediyoruz. Türk diasporasının daha etkin ve güçlü olması için şunları yapabiliriz; her birimiz Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşıyoruz. Yaşadığımız ülkeleri ve iş yaptığımız şehirleri çok iyi tanıyoruz ve Türkiye’de doğduğumuz şehirler ile sıkı bağlantılarımız da var. Yereldeki şehir belediye yöneticileri, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları ve STK’lar ile işbirliğini oluşturup, bu ilişkileri genişletip zenginleştirebiliriz. Bu işbirlikleri iki topluma da katkı sunacaktır. Önemli katkılarımız arasına bunu da katabiliriz. Bu çalışmalar DTİK internet sitesinde yer bularak diğer ülkelerdeki temsilcilere de örnek olup, teşvik edecek, internet portalımız daha aktif çalışır olacaktır. Buna hepimizin katkı vermesi, destek olması gereklidir. DTİK Genel kurul öncesinde veya sonrasında benzer bir toplantıyı Budapeşte’de gerçekleştirmek üzere tüm heyetimizi Macaristan’a davet ediyorum”.

unnamed (45)
Sonrasında geniş katılımlı toplantıya geçildi. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, ”Ankara’da meydana gelen terör saldırısı hepimizi üzmüştür. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’de 2002 yılında kişi başı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 3492 dolardan 2014 ‘te 3 katına çıktı. Ekonomik gelişmemiz, refah düzeyimize de olumlu şekilde katkı sağlıyor” dedi.

T.C. Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, ” Girişimci tecrübesi olan Hollanda, Avrupa Girişimci Toplantısı için uygun noktadır. Hollanda’da göçmenler siyasetçi, girişimci ve rol modeldir. Burada okuyan öğrenciler Türkiye’ye girişimci modelini getirecektir” dedi.
DTİK Başkanı Nail Olpak, ” Etrafımızda kirli senaryolar üretiliyor. Türkiye kendi kalkınmasını, küresel hedeflerini kendi diasporasıyla oluşturmalı. Daha evvel, lobi, diaspora kavramlara korkularak yaklaşılırdı. Kendi diasporamızın farkına varamadık. Halbuki her dokuz kişiden biri kendi işinin sahibi olan güçlü bir Türk diasporamız bulunuyor. Amacımız kültürü, inançları, gelenekleri, diliyle var olan, yaşadığı ülkeye her alanda katkı veren Türk diasporası” dedi.

unnamed (46)Toplantıda DTİK Başkanı Nail Olpak, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, DTİK İcra Komite Üyesi Rona Yırcalı, Berna İlter, DTİK Avrupa Bölge Başkanı Turgut Torunoğulları, Başkan Yardımcısı ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz, Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Lahey Ticaret Müşaviri M.Tayfun Erkan Deventer Ticaret Ataşesi Hasan Önoğul, kalabalık işadamları, akademisyenler, sanayiciler hazır bulundu. 

Program sonrası DTİK İcra Komitesi ile soru cevapların ardından hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Paylaş:
facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir